Domena internetowa ‚NFT‘ właśnie sprzedana za rekordowe

Domena internetowa ‚NFT‘ właśnie sprzedana za rekordowe 84 000 dolarów

Firma Namebase, która ułatwia zakup domen przez Handshake, pośredniczyła w transakcji dla inwestora, Jehana Chu.

  • Namebase to startup, który ułatwia dostęp do Handshake, zdecentralizowanego serwisu domenowego.
  • Jehan Chu, inwestor, właśnie kupił domenę .nft w Handshake za pośrednictwem Namebase.
  • Zapłacił $84,000, czyli około 680,000 tokenów HNS.

Jehan Chu, inwestor kryptowalutowy z siedzibą w Hongkongu, twierdzi, że kupił nazwę domeny najwyższego poziomu „.nft“ od zdecentralizowanego serwisu nazewniczego Handshake.

Namebase, startup, który usprawnia proces zakupu i sprzedaży nazw domen za pośrednictwem Handshake, Bitcoin Profit twierdzi, że pomógł Chu kupić domenę najwyższego poziomu „.nft“ za 84 000 USD lub około 680 000 w rodzimym tokenie blockchain Handshake, HNS. Cena za domenę „.nft“ czyni ją rekordowym zakupem, według dyrektora generalnego Namebase, Tieshun Roquerre.

W swoim tweecie Chu ujawnił, że jest również inwestorem w Namebase.

A ponieważ .nft jest domeną najwyższego poziomu (tak jak .com czy .net), Chu może teraz wydawać tyle subdomen, ile chce.

Handshake oferuje alternatywę dla tradycyjnego DNS (domain name service), który jest dominującym systemem nazewnictwa stron internetowych od wczesnych dni Internetu. Nazwy domenowe, takie jak decrypt.co, eliminują potrzebę zapamiętywania konkretnych adresów IP, ale są również nadzorowane przez władze centralne (takie jak ICANN). Wszystko, co kończy się na „.com“, na przykład, jest zarejestrowane przez firmę o nazwie Verisign.

Handshake ma na celu umieszczenie całego procesu nadawania nazw na własnym blockchainie. 100 000 najpopularniejszych domen (określonych przez należącą do Amazona firmę Alexa, zajmującą się analizą internetu) jest na razie niedostępnych, ale w przeciwieństwie do ICANN, Handshake pozwala na rejestrację dowolnej innej domeny w drodze aukcji. Mogą one być dłuższe niż tradycyjne nazwy domen i obejmować znaki specjalne, takie jak emojis (licytacja domeny .🧙♂️ kończy się za sześć dni!).

Jedną z potencjalnych wad jest to, że nazwy domen zarejestrowane za pośrednictwem Handshake nie mogą być faktycznie dostępne za pośrednictwem zwykłych przeglądarek (przynajmniej nie bez obejścia), ponieważ żyją one wyłącznie na blockchainie Handshake.

To może się jednak zmienić: przyjazna kryptowalutom przeglądarka Brave już wdrożyła dostęp do domen IPFS, które zapewniają podobnie „odporne na cenzurę“ strony internetowe, a zgodnie ze starym tweetem od CEO, firma przynajmniej pomyślała o wsparciu Handshake.

Ale na razie, nazwy domen takie jak .nft mogą nadal czuć się raczej jak możliwości inwestycyjne niż praktyczne zakupy.